Fundem Ece Erdem ile Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun Terapisi Nedir? I

Facebook Instagram

Oyun terapisinin birinci modülünde; “Oyun Terapisi Nedir?” konularını konuşacağız. Çocuklar oyunla büyür ve gelişir. Evdeki oyun oynama ortamından, terapi odasındaki oyun oynama halinin farklarını daha ayrıntılı işleyeceğimiz bu modülde, çocukların iç dünyasına oyunlar aracılığı ile ulaşacağız

Oyun Terapisi Eğitim Süresi: Toplam 85 saat ve ömür boyu erişim

Oyunun Terapötik Güçleri

Modül içerisinde, çocuğun psikososyal gelişimine katkı sağlamak isteyen oyun terapistinin, bunu oyun aracılığı nasıl yapması gerektiğine ulaşacağız. İlk modülün içerisinde; oyun terapisinin temeli olan “Oyunun Terapötik Güçleri”nden bahsedeceğiz. Bunlar; iletişim, duygusal düzenleme, ilişki geliştirme, ahlaki yargı, stresle başa çıkma, egoyu yükseltme, hayata hazırlık, kendini gerçekleştirme olarak görülmektedir. Bu modül içerisinde bu konuların ayrıntılı açıklamalarına ulaşabileceksiniz.

Değerlendirmeler

4.7
Kursiyerler Bilginet Akademi'ye 5 yıldız üzerinden ortalama 4,7 puan veriyorlar.


Yorumlar

Tanju Y.

Harika bir sistem üzerinden bir o kadar profösyonel eğitim sistemi içindeyiz emeği gecen herkese sonsuz teşekkürler...

Ahmet E.

Bizimle ilgilenen muhteşem bir kadronuz var.Ben üniversite öğrencisi olduğum için hepsi bir abla şefkatiyle yaklaştılar.Eğitimleriniz içinde çok teşekkür ederim,iyi ki varsınız 😊.

Şenol Y.

Eğitimleriniz online olduğu için, ben ve benim gibi düşünen kişiler çekimser kalıyor ve hiç muhatap dahi olmuyor. Bu yüzden bundan önce kesinlikle hayır dediğim ve hiç bir zaman kayıt dahi olmadığım Uzaktan eğitim sistemine beni ve benim gibileri kazandıracak oluyor olmanız aslında kelimeler ile anlatılmayacak bir durum olduğu için ne yazsam yetersiz kalacaktır. Öncelikle bana fikrimi değiştiren Nazlı hanım başta olmak üzere tüm Bilginet Akademi yöneticisi ve çalışanlarına TEŞEKKÜR EDERİM. İyi ki sizinle tanıştım, iyi ki size kayıt oldum düşüncemi ileterek daha nice ben gibilerin fikrini değiştirmeniz dileklerimle hepinize saygılar.

Tülin H.

Önce kendinle ilgili farkindalik yaratmama neden olan Bilginet akademi ailesine hayatim boyunca teşekkür edeceğim.. iyi ki varsiniz..


Oyun Terapisi Eğitimi Detayları

Oyun Terapisi Uzaktan Eğitim Programında sizlere ek olarak sunduğumuz, “Cardcert Akreditasyon” tarafından verilen ve tüm dünyada kağıt belgelerin yerini alacak olan "Europasscard" sayesinde almış olduğunuz tüm sertifikaları akıllı kimlik kartına yükleyerek, tüm dünyada sadece bir kart ile yanınızda taşıma imkanına sahip olacaksınız.

''Elektronik Sertifika ve Akıllı Kimlik Kartı'' uygulaması başladığından dolayı, eğitimlerimizdeki standardı yükseltmek kapsamında; Cardcert akreditasyona ait ISCC 15290:2014 Cardcert Management Systems standartlarına ilişkin genel şartlara ve yönetim sistemine sahip olması nedeni ile CARDCERT AKREDİTASYON tarafından belgelendirilmiş bir kurum olduğumuz için, almış olduğunuz bu eğitim ve diğer almış olduğunuz (sertifika, eğitim belgesi, diploma, transkript, yüksek lisans belgesi, başarı belgesi vb.) belgelerinizin tüm dünyada izlenebilirliğini aynı zamanda tek bir kart ile yanınızda taşıyabilme imkanına sahip olacaksınız. Detaylı bilgi için bize ulaşın


Oyun Terapisi Nedir?

Oyun oynamanın üç işlevi bulunmaktadır; çocuğun bilişsel gelişimini desteklemek, motor kabiliyetlerini geliştirmek ve duygusal dışavurumu sağlamak. Çocuk, oyun oynarken yaşadığı dış dünyanın bir kopyasını oluşturur ve kendi iç dünyasındaki yansımalarını ortaya koyar.

Çocuk, kendisini oyunlarla ve oyuncaklarla ifade etmektedir. Oyun Terapisi, çocukların yetişkinler gibi kendi duyguları hakkında konuşamamasından dolayı, çocuğun duygusal dünyasına ulaşmak için kullanılan etkili bir yöntemdir.

Özel hazırlanmış ve simgesel anlamları bulunan oyuncaklarla dolu bir odada terapist, çocuğun yarattığı oyuna ortak olur. Bu oyuncaklar çocuğun duygusal ihtiyacını temsil ederler. Travma yaşayan çocukla rol oyunları oynanarak bu zor deneyimleri tekrar canlandırılır. Çocuk, kızgınlık, öfke, üzüntü ve hayal kırıklıklarını ifade etme şansı bulur. Bu olumsuz deneyimlere terapistle kurduğu güven verici ilişki ışığında tekrar yaklaşılır ve sorunlarla ilgili anlayış ve rahatlığa ulaşılmaya çalışılır.

Oyunlarda yarattığı, yaşamına benzer durumlara karşı bakış açısı ve davranışlarını oyun sürecine müdahale eden terapist sayesinde değiştirir. Bu şekilde hayatla ve insanlarla kurduğu ilişki sağlıklı bir hale gelir. Ebeveynlerin tutumu ve desteği de oyun terapisi için vazgeçilmez bir unsurdur.

Oyun Terapisi’nin amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. Çocuğun normal gelişimini etkileyen duygusal, davranışsal ve psikolojik problemleri ortadan kaldırmak ve problemin büyümesini önlemektir.


Oyun Terapisi Eğitimininin Çocuklara Faydası Nedir?

Çocukların davranışlarında sürekli olarak yetişkinlere verilen mesajlar vardır. Aslında bu bir bakıma çocukların yetişkinlerle iletişim kurma yoludur. Oyun Terapisi Eğitimi ile birlikte;

 • Oyun oynarken çocuğun içinde bulunduğu davranışları daha iyi analiz edebileceksiniz, gözden kaçan ve önemsenmeyen birçok davranışın anlamını daha iyi kavrayabileceksiniz,
 • Çocuklarla olan iletişiminiz ve ilişkiniz gelişecek,
 • Seçtiği oyuncakla size vermek istediği mesajı daha iyi analiz edebileceksiniz,
 • Farkında olmadan yaptığınız birçok davranışın olumlu ve olumsuz yanlarını görebileceksiniz,
 • Çocuğun davranışlarını etkileyen birçok farklı etkeni (sosyal çevre, aile, arkadaş, toplum vb) daha iyi analiz edebileceksiniz,

Bir çocuğu anlamak yeni bir dil öğrenmek kadar zordur. Çocuklarla iletişim kurmanın en önemli yolu ise sürekli değişen dünyada kendinizi geliştirmek ve sürekli yenilenmektir!


Oyun Terapisi Eğitimine Kimler Katılabilir?

Doktorlar, Sağlıkçılar, Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Aile Danışmanları, Pedagoglar, Psikiyatrlar, Çocuk Gelişimi Uzmanları, Özel Eğitim Uzmanları, Sosyal Hizmet Uzmanları, Rehber Öğretmenler, Sınıf Öğretmenleri, Okul Öncesi Öğretmenleri ve bu bölümlerle lisans eğitimlerini alan üniversite öğrencileri, çocukları ile ilişkilerine katkı sağlamak, bağını güçlendirmek ve bilinçlenmek isteyen ebeveynler bu eğitime katılım sağlayabilirler.

** Oyun Terapisi Eğitimi ve eğitimin sonunda alınan sertifikalar kimseye terapi yapma yetkisi vermemektedir. Terapi yapmak belirli mezuniyetler ve diplomalar gerektirir. Klinik açmak ve terapi uygulamak her bireyin alanına girmemekle birlikte, tek bir sertifika ile mümkün olmamaktadır. Çocuklar ile ilişkilerini geliştirmek isteyen, bilinçlenmek isteyen, farkındalığını, bilgisini arttırmak ve kendini geliştirmek isteyen herkes bu eğitimi alabilir. **


Oyun Terapisi Yaş Aralığı Nedir?

0-12 yaş arası çocuklar için uygundur.
Çocuklarda Görülen Olası Sorunlar

 • Davranış Bozukluğu
 • Öğrenme Güçlüğü
 • Okula Uyum Sorunları
 • Okul Korkusu
 • Okul Öncesi Dönem Sorunları
 • Okul Dönemi Sorunları
 • Ergenlik Dönemi Sorunları
 • Tırnak Yeme
 • Sınav Kaygısı
 • Boşanmış Aile Sorunları
 • Ders Çalışmaya Karşı İsteksizlik
 • Özsaygı Sorunları
 • Çekingenlik
 • İçe Kapanıklık
 • Yeme Bozuklukları
 • Öfke Problemi
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • Tikler
 • Yalan Söyleme
 • Altını Islatma
 • Parmak Emme
 • Öğrenme Bozukluğu
 • Çalma Problemi
 • İnatçılık Problemi
 • Kardeş Kıskançlığı
 • Konuşma Bozuklukları
 • Korkular
 • Otizm


Oyun Terapisi Eğitim Aşamaları

1.Aşama

Dökümanlar

Eğitime ait tüm dökümanları pc - tablet - telefonunuza pdf formatında indirebilirsiniz ve çıktısını alabilirsiniz.

2.Aşama

Videolar

4K çekim kalitesi ile çekilmiş, konu anlatımı ve uygulamalardan oluşan videoları dilediğiniz gün ve saatte, istediğiniz yerde izleyebilirsiniz.

3.Aşama

Canlı Yayınlar

6 ay boyunca on beş günde bir kez akşam 19.00 – 21.00 saatleri arasında 1 saatlik canlı yayınlar soru cevap şeklinde olacak ve bir gün öncesinden size gün ve saatinin bilgisi verilecek. Canlı yayınlarda eğitmene sorularınızı sorabilirsiniz. Böylece eğitiminiz çok daha verimli hale gelecektir.

4.Aşama

Yüz yüze Eğitim

Eğitiminiz boyunca 1 kere katılabileceğiniz yüz yüze eğitim, hafta sonu 2 gün şeklinde toplam 16 saatten oluşmaktadır.

5.Aşama

Sınav

Sınav aşaması ise, kayıt olduğunuz anda panelinizde aktif olacak ve 6 ay içerisinde kendinizi hazır hissettiğiniz zaman sınava katılabileceksiniz. Başarı sınırı %50 ve üstüdür.

*Yüzyüze eğitimler Pandemi koşullarına göre planlanmaktadır.

**Canlı yayınlara ve yüz yüze eğitime katılım zorunlu değildir.

***Eğitim paneliniz size hiçbir zaman kapanmayacak, döküman ve videolarınıza ömür boyu erişim sağlayabileceksiniz


Bilginet Akademi

Fundem Ece Erdem ile Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun Terapisi Nedir? I

Facebook Instagram

Oyun Terapisi Uzaktan Eğitim Programına katılarak, Uluslararası Onaylı Sertifika ile günümüz ihtiyaçlarına yönelik ortaya çıkan ve Cardcert Akreditasyon tarafından tüm dünyada şimdiki kağıt belgelerin yerini alacak olan Cardcert Europasscard akıllı kimlik kartı almaya hak kazanacaksınız.

Oyun Terapisi Eğitim Süresi Toplam 85 saat

Oyun terapisinin birinci modülünde; “Oyun Terapisi Nedir?” konularını konuşacağız. Çocuklar oyunla büyür ve gelişir. Evdeki oyun oynama ortamından, terapi odasındaki oyun oynama halinin farklarını daha ayrıntılı işleyeceğimiz bu modülde, çocukların iç dünyasına oyunlar aracılığı ile ulaşacağız

2 haftada 1 kez olacak şekilde Online (Canlı) Yayın Eğitimleri

Oyunun Terapötik Güçleri

Modül içerisinde, çocuğun psikososyal gelişimine katkı sağlamak isteyen oyun terapistinin, bunu oyun aracılığı nasıl yapması gerektiğine ulaşacağız. İlk modülün içerisinde; oyun terapisinin temeli olan “Oyunun Terapötik Güçleri”nden bahsedeceğiz. Bunlar; iletişim, duygusal düzenleme, ilişki geliştirme, ahlaki yargı, stresle başa çıkma, egoyu yükseltme, hayata hazırlık, kendini gerçekleştirme olarak görülmektedir. Bu modül içerisinde bu konuların ayrıntılı açıklamalarına ulaşabileceksiniz.

Değerlendirmeler

4.7
Kursiyerler Bilginet Akademi'ye 5 yıldız üzerinden ortalama 4,7 puan veriyorlar.


Yorumlar

Tanju Y.

Harika bir sistem üzerinden bir o kadar profösyonel eğitim sistemi içindeyiz emeği gecen herkese sonsuz teşekkürler...

Ahmet E.

Bizimle ilgilenen muhteşem bir kadronuz var.Ben üniversite öğrencisi olduğum için hepsi bir abla şefkatiyle yaklaştılar.Eğitimleriniz içinde çok teşekkür ederim,iyi ki varsınız 😊.

Şenol Y.

Eğitimleriniz online olduğu için, ben ve benim gibi düşünen kişiler çekimser kalıyor ve hiç muhatap dahi olmuyor. Bu yüzden bundan önce kesinlikle hayır dediğim ve hiç bir zaman kayıt dahi olmadığım Uzaktan eğitim sistemine beni ve benim gibileri kazandıracak oluyor olmanız aslında kelimeler ile anlatılmayacak bir durum olduğu için ne yazsam yetersiz kalacaktır. Öncelikle bana fikrimi değiştiren Nazlı hanım başta olmak üzere tüm Bilginet Akademi yöneticisi ve çalışanlarına TEŞEKKÜR EDERİM. İyi ki sizinle tanıştım, iyi ki size kayıt oldum düşüncemi ileterek daha nice ben gibilerin fikrini değiştirmeniz dileklerimle hepinize saygılar.

Tülin H.

Önce kendinle ilgili farkindalik yaratmama neden olan Bilginet akademi ailesine hayatim boyunca teşekkür edeceğim.. iyi ki varsiniz..


Oyun Terapisi Eğitimi Detayları

Oyun Terapisi Uzaktan Eğitim Programında sizlere ek olarak sunduğumuz, “Cardcert Akreditasyon” tarafından verilen ve tüm dünyada kağıt belgelerin yerini alacak olan "Europasscard" sayesinde almış olduğunuz tüm sertifikaları akıllı kimlik kartına yükleyerek, tüm dünyada sadece bir kart ile yanınızda taşıma imkanına sahip olacaksınız.

''Elektronik Sertifika ve Akıllı Kimlik Kartı'' uygulaması başladığından dolayı, eğitimlerimizdeki standardı yükseltmek kapsamında; Cardcert akreditasyona ait ISCC 15290:2014 Cardcert Management Systems standartlarına ilişkin genel şartlara ve yönetim sistemine sahip olması nedeni ile CARDCERT AKREDİTASYON tarafından belgelendirilmiş bir kurum olduğumuz için, almış olduğunuz bu eğitim ve diğer almış olduğunuz (sertifika, eğitim belgesi, diploma, transkript, yüksek lisans belgesi, başarı belgesi vb.) belgelerinizin tüm dünyada izlenebilirliğini aynı zamanda tek bir kart ile yanınızda taşıyabilme imkanına sahip olacaksınız. Detaylı bilgi için bize ulaşın


Oyun Terapisi Nedir?

Oyun oynamanın üç işlevi bulunmaktadır; çocuğun bilişsel gelişimini desteklemek, motor kabiliyetlerini geliştirmek ve duygusal dışavurumu sağlamak. Çocuk, oyun oynarken yaşadığı dış dünyanın bir kopyasını oluşturur ve kendi iç dünyasındaki yansımalarını ortaya koyar.

Çocuk, kendisini oyunlarla ve oyuncaklarla ifade etmektedir. Oyun Terapisi, çocukların yetişkinler gibi kendi duyguları hakkında konuşamamasından dolayı, çocuğun duygusal dünyasına ulaşmak için kullanılan etkili bir yöntemdir.

Özel hazırlanmış ve simgesel anlamları bulunan oyuncaklarla dolu bir odada terapist, çocuğun yarattığı oyuna ortak olur. Bu oyuncaklar çocuğun duygusal ihtiyacını temsil ederler. Travma yaşayan çocukla rol oyunları oynanarak bu zor deneyimleri tekrar canlandırılır. Çocuk, kızgınlık, öfke, üzüntü ve hayal kırıklıklarını ifade etme şansı bulur. Bu olumsuz deneyimlere terapistle kurduğu güven verici ilişki ışığında tekrar yaklaşılır ve sorunlarla ilgili anlayış ve rahatlığa ulaşılmaya çalışılır.

Oyunlarda yarattığı, yaşamına benzer durumlara karşı bakış açısı ve davranışlarını oyun sürecine müdahale eden terapist sayesinde değiştirir. Bu şekilde hayatla ve insanlarla kurduğu ilişki sağlıklı bir hale gelir. Ebeveynlerin tutumu ve desteği de oyun terapisi için vazgeçilmez bir unsurdur.

Oyun Terapisi’nin amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. Çocuğun normal gelişimini etkileyen duygusal, davranışsal ve psikolojik problemleri ortadan kaldırmak ve problemin büyümesini önlemektir.


Oyun Terapisi Eğitimininin Çocuklara Faydası Nedir?

Çocukların davranışlarında sürekli olarak yetişkinlere verilen mesajlar vardır. Aslında bu bir bakıma çocukların yetişkinlerle iletişim kurma yoludur. Oyun Terapisi Eğitimi ile birlikte;

 • Oyun oynarken çocuğun içinde bulunduğu davranışları daha iyi analiz edebileceksiniz, gözden kaçan ve önemsenmeyen birçok davranışın anlamını daha iyi kavrayabileceksiniz,
 • Çocuklarla olan iletişiminiz ve ilişkiniz gelişecek,
 • Seçtiği oyuncakla size vermek istediği mesajı daha iyi analiz edebileceksiniz,
 • Farkında olmadan yaptığınız birçok davranışın olumlu ve olumsuz yanlarını görebileceksiniz,
 • Çocuğun davranışlarını etkileyen birçok farklı etkeni (sosyal çevre, aile, arkadaş, toplum vb) daha iyi analiz edebileceksiniz,

Bir çocuğu anlamak yeni bir dil öğrenmek kadar zordur. Çocuklarla iletişim kurmanın en önemli yolu ise sürekli değişen dünyada kendinizi geliştirmek ve sürekli yenilenmektir!


Oyun Terapisi Eğitimine Kimler Katılabilir?

Doktorlar, Sağlıkçılar, Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Aile Danışmanları, Pedagoglar, Psikiyatrlar, Çocuk Gelişimi Uzmanları, Özel Eğitim Uzmanları, Sosyal Hizmet Uzmanları, Rehber Öğretmenler, Sınıf Öğretmenleri, Okul Öncesi Öğretmenleri ve bu bölümlerle lisans eğitimlerini alan üniversite öğrencileri, çocukları ile ilişkilerine katkı sağlamak, bağını güçlendirmek ve bilinçlenmek isteyen ebeveynler bu eğitime katılım sağlayabilirler.

** Oyun Terapisi Eğitimi ve eğitimin sonunda alınan sertifikalar kimseye terapi yapma yetkisi vermemektedir. Terapi yapmak belirli mezuniyetler ve diplomalar gerektirir. Klinik açmak ve terapi uygulamak her bireyin alanına girmemekle birlikte, tek bir sertifika ile mümkün olmamaktadır. Çocuklar ile ilişkilerini geliştirmek isteyen, bilinçlenmek isteyen, farkındalığını, bilgisini arttırmak ve kendini geliştirmek isteyen herkes bu eğitimi alabilir. **


Oyun Terapisi Yaş Aralığı Nedir?

0-12 yaş arası çocuklar için uygundur.
Çocuklarda Görülen Olası Sorunlar

 • Davranış Bozukluğu
 • Öğrenme Güçlüğü
 • Okula Uyum Sorunları
 • Okul Korkusu
 • Okul Öncesi Dönem Sorunları
 • Okul Dönemi Sorunları
 • Ergenlik Dönemi Sorunları
 • Tırnak Yeme
 • Sınav Kaygısı
 • Boşanmış Aile Sorunları
 • Ders Çalışmaya Karşı İsteksizlik
 • Özsaygı Sorunları
 • Çekingenlik
 • İçe Kapanıklık
 • Yeme Bozuklukları
 • Öfke Problemi
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • Tikler
 • Yalan Söyleme
 • Altını Islatma
 • Parmak Emme
 • Öğrenme Bozukluğu
 • Çalma Problemi
 • İnatçılık Problemi
 • Kardeş Kıskançlığı
 • Konuşma Bozuklukları
 • Korkular
 • Otizm


Oyun Terapisi Eğitim Aşamaları

1.Aşama

Dökümanlar

Eğitime ait tüm dökümanları pc - tablet - telefonunuza pdf formatında indirebilirsiniz ve çıktısını alabilirsiniz.

2.Aşama

Videolar

4K çekim kalitesi ile çekilmiş, konu anlatımı ve uygulamalardan oluşan videoları dilediğiniz gün ve saatte, istediğiniz yerde izleyebilirsiniz.

3.Aşama

Canlı Yayınlar

6 ay boyunca on beş günde bir kez akşam 19.00 – 21.00 saatleri arasında 1 saatlik canlı yayınlar soru cevap şeklinde olacak ve bir gün öncesinden size gün ve saatinin bilgisi verilecek. Canlı yayınlarda eğitmene sorularınızı sorabilirsiniz. Böylece eğitiminiz çok daha verimli hale gelecektir.

4.Aşama

Yüz yüze Eğitim

Eğitiminiz boyunca 1 kere katılabileceğiniz yüz yüze eğitim, hafta sonu 2 gün şeklinde toplam 16 saatten oluşmaktadır.

5.Aşama

Sınav

Sınav aşaması ise, kayıt olduğunuz anda panelinizde aktif olacak ve 6 ay içerisinde kendinizi hazır hissettiğiniz zaman sınava katılabileceksiniz. Başarı sınırı %50 ve üstüdür.

*Yüzyüze eğitimler Pandemi koşullarına göre planlanmaktadır.

**Canlı yayınlara ve yüz yüze eğitime katılım zorunlu değildir.

***Eğitim paneliniz size hiçbir zaman kapanmayacak, döküman ve videolarınıza ömür boyu erişim sağlayabileceksiniz

CPD Sertifikası

Bize e-posta adresinizi vererek Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz

Süpervizyonlar
Her yerden izle!

Dersleri yanınızda taşıyın. İster telefonda, ister tabletinizde eğitimlerimizi istediğiniz zaman diliminde izleyebilirsiniz.

444 2 202

Facebook
Instagram
YouTube
Whatsapp
Copyright © 2017-2019 Bilginet Akademi | Tasarım & Yazılım: Lucid Dream Creative

Fundem Ece Erdem

Bilginet Akademi, her beceri seviyesine sahip bireylere yönelik online eğitim kurumudur.

CPD Sertifikası

İngiltere Merkezli CPDSO (Continuous Professional Development Standarts Office) tarafından eğitimlerimiz akredite edilmiştir.