logo

KÖPEK EĞİTİMİ

Yaşam boyu köpeklerle bağlantılı olan insanlar genellikle köpekleri olmayan insanlara göre daha sağlıklı ve daha mutludur.

69 VİDEO || Ömür boyu erişim

1

Neden Sürü Lideri Oldum?

Eğitime başlarken Sürü Lideri Şemseddin Şayan’ı tanıyalım.

2

Köpeğin Tarihçesi

Köpeğin Tarihçesi dersinde, günümüzdeki köpeğin fiziki ve psikolojik yapısını oluşturan tarihsel bilgilere ve teorilere değinilmektedir.

3

Köpeğin Genotip Yapısı

Köpeğin Genotip Yapısı ve Akrabalıkları dersinde; köpeğin atası, soy yapısı, insan eliyle üretilmeleri, günümüzdeki köpek ırklarının nasıl ortaya çıktığı ve özellikleri anlatılmaktadır.

4

Köpeğin Anatomik Yapısı

Köpeğin Anatomik Becerileri ve Morfolojik Geçmişi dersinde; ilk köpeklerin tespit çalışması, morfolojik sapma bu sapmaların neler olduğu aynı zamanda morfolojik kazanımları anlatılmaktadır.

5

Köpeğin İnsanla İlk Tanışması

Köpeğin İnsanla İlk Kontağı dersinde; günümüzde var olan teoriler ve tecrübelerle geliştirilen bilgilerle köpekle insanın ilk bağlantıları anlatılmaktadır.

6

Köpeğin İnsanlık İçin Önemi

Köpeğin İnsanlık İçin Önemi dersinde; köpeğin insanlık için yaptığı fedakârlıklar ve köpek olmasaydı hayat düzenimizin nasıl olacağı anlatılmaktadır.

7

Köpeğin Kas ve İskelet Sistemi

Köpeklerin Kas ve İskelet Sistemi dersinde; köpeğin gençlik çağından itibaren (0-8 ay) sağlığı için dikkat etmemiz gereken kas ve iskelet sistemindeki genetik faktörlerin neler olduğu anlatılmaktadır. Köpeğin ırksal yapısı ve diğer özelliklerine göre hastalıklar anlatılmaktadır.

8

Köpeğin Sindirim Sistemi

Köpeklerin Sindirim Sistemi dersinde; köpeklerin sindirim sisteminin nasıl çalıştığı ve köpeklerin nasıl beslenmesi gerektiği anlatılmaktadır.

9

Köpeğin Zihin Yapısı

Köpeklerin Zihinsel Yapısı ve Burnu dersinde; köpeklerin düşünceleri, anlam dünyaları ve bunları yaparken kullandıkları uzuvların neler olduğu anlatılmaktadır. Aynı zamanda köpek için önemi büyük olan burnun yapısı ve özellikleri anlatılmaktadır.

10

Köpeğin Deri ve Tüy Yapısı

Köpeklerin Deri ve Tüy Yapısı dersinde; köpek ırkları, beslenme şartları, bulundukları bölge ve iklimle tüy ve deri yapısında nasıl farklılıklar gösterdiği aynı zamanda köpek sahiplerinin nelere dikkat etmesi gerektiği üzerinde durulmaktadır.

11

Köpeğin Üreme Sistemi

Köpeklerin Üreme Sistemleri ve Hormon Yapısı dersinde; köpek sahiplerinin bilmesi gereken hormon yapısının aynı insanlarda olduğu gibi zihin yapısına etki ettiği, dişi ve erkek köpekler için hormon yapısının etkileri anlatılmaktadır.

12

Köpeğin Beden Dili

Köpekler bizlerle beden diliyle iletişim kurarlar. Köpeklerin Beden Dili dersinde; köpeklerin beden diliyle anlatmak istediği, duygu durumlarının neler olduğu anlatılmaktadır.

13

Köpeğimizi Anlamak

Birbirimiz Anlamak dersinde, köpek sahiplerinin lider olabilmeleri için dengede kalarak köpeğinizle nasıl ilişkisi kurulması gerektiği anlatılmaktadır. Köpek gibi düşünerek köpeğinizle mutlu, huzurlu bir ilişki kurmak için neler yapılması gerektiğinin detayları anlatılmaktadır.

14

Köpeğin Duyguları

Köpeklerin Duyguları ve Duyguların İşaretleri dersinde; birlikte yaşadığımız köpeğimizin duygularının insan gözüyle nasıl gözüktüğü ve bu duyguları nasıl değerlendireceğimiz konusu anlatılmaktadır.

15

Tarihteki Köpekler

Tarihteki Ortaklıklar dersinde; köpeğin insanlık tarihindeki yeri ve önemine dikkat çekilmekte ve toplumların yaklaşım tarzları anlatılmaktadır.

16

Köpeğin İnsanlık İçin Yaptıkları

Köpeğin İnsan İçin Yaptıkları dersinde; köpeğin atalarından bu zamana kadar insanlık için yaptıkları anlatılmaktadır.

17

Irk Standartları

Irk Standartları dersinde; Federation Cynologique Internationale (FCI) belirlediği köpek ırk standartlarını, ırk standartlarının nasıl oluştuğunu, ırk köpeklerin fiziksel ve psikolojik özelliklerini, aynı zamanda hangi köpek ırkının hangi ülkeye ait olduğu anlatılmaktadır.

18

Evdeki Hazırlıklar

Evdeki Hazırlıklar dersinde; köpek sahiplendiğinizde evde yapmamız gereken hazırlıklar, dikkat etmeniz gereken unsurların neler olduğu ve işe işleve göre köpek sahiplenilmesi gerektiği anlatılmaktadır.

19

Nasıl Bir Köpek Sahiplenmeliyim?

Melez Mi? Saf Mı? Petshop Mu? Barınak Mı? Çiftlik Mi? dersinde; köpek sahiplenme noktasında nelere dikkat etmemiz anlatılmaktadır.

20

Nasıl Bir Sahip Olacağım?

Nasıl Bir Sahip Olacağım? Baba Mı? Anne Mi? Patron Mu? dersinde iki temel noktaya değinilmektedir. Köpeğinizin istediği gibi bir sahip mi olacağım yoksa kendi mutlu olduğum şekilde mi davranacağım?

21

Köpeklere Neden İhtiyacımız Var?

Köpeklere Neden İhtiyacımız Var? dersinde; insanların köpeğe neden ihtiyacı olduğu ve köpeklerle yaşamamızın psikolojik olarak etkilerinin cevapları anlatılmaktadır.

22

Köpek Mi Sizi Seçiyor? Siz Mi Köpeği Seçiyorsunuz?

Köpek Mi Sizi Seçiyor? Siz Mi Köpeği Seçiyorsunuz? dersinde; köpek sahiplendiğinizde hangi yolu izlemeniz gerektiği anlatılmaktadır.

23

Diğer Hayvanlarla İyi Geçinmenin Yolları

Diğer Hayvanlarla İyi Geçinmenin Yolları dersinde; köpeklerin zihin yapısı sürü mantığına göre çalıştığı için diğer hayvanlarla iyi geçinebilmesi için eşlikçisinin sakin olması gerektiği ve özellikle diğer hayvanlarla istenilmeyen durumlar eşlikçisinin gergin olması yüzünden olduğu anlatılmakta ve nasıl davranılması gerektiği anlatılmaktadır.

24

Köpek Seçmenin Yolları

Seçme Eleme Standartları dersinde; bize uygun köpeği ayırt etme yöntemi ve sağlık açısından nelere dikkat etmemiz gerektiği anlatılmaktadır.

25

Duygu Nedir? Dürtü Nedir?

Duygu Nedir? Dürtü Nedir? dersinde, köpeklerin duyguları ve dürtüleri arasındaki farkların neler olduğu ve hangisinin nasıl yönlendirileceği anlatılmaktadır.

26

Burnun Önemi

Burnun Önemi, Anatomisi ve Koku Mucizesi dersinde; burnun, köpek için önemine, ırksal olarak köpeklerin burun farklılıklarına ve köpek burnunun mucizesi anlatılmaktadır.

27

Köpekçe Öğrenme

Beden Dili (Köpekçe Öğrenmek) dersinde; köpekleri anlamak için onların ana dürtülerini bilmek gerekmektedir. Beden Dili dersinde diğer derslere atıfta bulunarak onları anlama yöntemleri anlatılmaktadır.

28

Onlara Derdimizi Anlatabilmek

İstek ve Arzularımızı Onlara Anlatabilme Sanatı dersinde; köpeğinizin ve sizin ihtiyacınız olacak şeyin sizin desteğinizle nasıl sağlayacağınız anlatılmaktadır. Bu noktada köpeklerin davranışlarının birbiriyle aynı olmadığı bilerek, her farklı davranışa, her karaktere uygun hareket edebilmek bir sanattır.

29

Köpek Eğitiminde Kullanılan Materyaller

Köpek Eğitiminde Kullanılan Aksesuarlar dersinde; köpeklerin dürtülerine uygun düzeltme yapabilecek ya da köpekleri yönlendirebilecek, ödüllendirebilecek yardımcı aksesuarlar anlatılmaktadır.

30

Materyal Metot ve Ekipman

Köpeğinizin ekipmanlarının eksik olması, onun sizin komutlarınızı anlamamasına yol açar. Materyal ve Metot dersinde; eksik materyal, metot ve ekipmanların nelere yol açabileceği ve bunların önemi anlatılmaktadır.

31

Ödüllendirme ve Düzeltmeler

Köpeğin yapmasını istediğimiz bir komut veya bir iş sonrası köpek doğru yaptığı vakit bunun karşılığında ödül verilir. Ödüllendirme ve Düzeltmeler dersinde; ödülün ne koşulda verilmesi gerektiği ya da yanlış yaptığı veya yapmadığı komutu nasıl düzeltebileceğimiz anlatılmaktadır.

32

Dürtü İnşası ve Odaklanma

Dürtü İnşası ve Odaklanma dersinde; köpeğin dürtüsü ve dürtüsünün var olduğu ortama uymaması durumunda neler yapılması gerektiği aynı zamanda çeşitli ekipmanlarla nasıl istenilen duruma getirebileceğimiz anlatılmaktadır.

33

İtaat ve Disiplin

Köpeğinizi eğitirken en çok istenen şey onun itaat eden ve disiplinli olmasıdır. İtaat ve Disiplin dersinde, itaat ve disiplin uygulamalarının neler olduğu ve bu uygulamaları nasıl yapmamız gerektiği anlatılmaktadır.

34

Oyun ve Özgürlük

Oyun ve Özgürlük dersinde; köpeğe materyallerle oyun hazırlama, oyunların karşısında köpeğinizin sergilediği davranışları anlayabilmek, oyunun eğitimden sonra olması gerektiği, nasıl planlanması gerektiği, hangi alanlarda olması gerektiği ve köpeğin özgürlüğü konuları anlatılmaktadır.

35

Uluslararası Standartlar

Uluslararası Standartlar Nelerdir? dersinde; köpek eğitim standartları, köpeklerin ırk standartları ve diğer eğitim standartları konuları anlatılmaktadır.

36

B-H Sınavı Nedir?

B-H Sınavı Nedir, R-H Sınavı Nedir? dersinde; yazılı sınav, itaat bölümü ve trafik bölümünden oluşan B-H sınavının detayları anlatılmaktadır.

37

İş Köpeği Nedir ve Branşları Nelerdir?

Evde bakmaya bizimle yaşamaya müsait köpekler ve Show grubu dışındaki köpeklere iş ve spor grubu denir. İş Köpeği Nedir ve Branşları Nelerdir? dersinde iş köpekleri grubunun detayları anlatılmaktadır.

38

İş Köpeği Nasıl Eğitilir?

İş Köpeği Nasıl Eğitilir ve Nerelerde Kullanılır? dersinde; iş köpekleri grubu eğitimi ve hangi alanlarda kullanılabileceği anlatılmaktadır.

39

Dünya Tarihindeki Kahraman Köpekler

Dünya Tarihindeki Kahraman Köpekler dersinde; sahiplendiğimiz köpeğin farkında olarak dünya tarihinde kahramanlık yapan köpekler anlatılmaktadır.

40

Antropomorfizm

Antropomorfizm (İnsan Biçimcilik) dersinde; köpeğinizin antropomorfik davranışları üzerinde durulmaktadır. Aynı zamanda antropomorfik davranışların neler olduğu, bunların belirtileri ve bu davranışların ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler anlatılmaktadır.

41

Şehirdeki Hayatın Engelleri

Şehirdeki Hayatın Engelleri dersinde; köpeğimizle şehirde karşılaşabileceğimiz durumlar ve köpeğimizin zarar görebileceği olası tehlikelerin neler olduğu üzerinde durulmaktadır.

42

Şehirde Bir Gün

Köpeğimizle şehirde dolaşırken birçok yanıltıcıyla karşılaşabiliyoruz. Şehirde Birgün dersinde; şehirde karışılabileceğimiz sıkıntılarının neler olduğu ve köpeğimize nasıl davranmamız gerektiği anlatılmaktadır.

43

Evde 24 Saat

Köpeğimiz evdeyken ve biz işteyken neler yapmalı ve bunu nasıl planlamalıyız? Evde 24 Saat dersinde; köpeğinizin temel ihtiyaçlarını nasıl planlamamız gerektiği anlatılmaktadır.

44

Komşulara Saygı

Komşulara Saygı ve Sevgi dersinde; köpeğimizin havlama, tuvalete çıkma, ve komşularımızın alanlarına girmemesi ve komşularımızı rahatsız etmemek için neler yapılması gerektiği konusu anlatılmaktadır.

45

Köpeklerin Beslenme Alışkanlıkları

Köpeklerin Beslenme Alışkanlıkları dersinde; bulundukları ortam, hava sıcaklığı, yaptıkları iş ve harcadıkları fiziksel enerjiye göre köpeklerin beslenme alışkanlıklarının neler olduğu anlatılmaktadır.

46

Köpekler Nasıl Duyar?

Köpeklerin işitme yeteneği insanların işitme yeteneğinden çok daha gelişmiştir. Köpekler Nasıl Duyar? dersinde; köpeklerin kulak yapıları, nasıl duydukları ve kulak temizliğinin nasıl olması gerektiği anlatılmaktadır.

47

Köpekler Nasıl Görür

Köpeklere insanlardan daha geniş görme açısı sağlamaktadır. Göz korneası insanlardakine göre daha büyüktür ve göz içine daha çok ışık girmesini sağlar, pupil ise karanlıkta sonuna kadar açılarak çok az bir ışıkta dahi göze kaliteli bir görme yeteneği sağlamaktadır. Köpekler Nasıl Görür? dersinde köpeğin göz yapısının görmesini nasıl etkilediğini ve nelere dikkat etmemiz gerektiği anlatılmaktadır.

48

Köpekler Nasıl Tat Alır?

Köpeklerin beslenmesinde fazla yemek seçenekleri olmadığı için tat alma duyuları diğer duyuların aksine insana göre zayıf kalmıştır. Köpeklerin yemekten lezzet alma duyuları insanlardaki gibi koklama ve tatma ile gerçekleşir. Köpekler Nasıl Tat Alır? dersinde; köpeklerin tat duyularının nasıl çalıştığı anlatılmaktadır.

49

Köpekler Nasıl Koklar?

Köpeklerde koku alma duyusu çok gelişmiş ve davranışların çoğunda büyük rol oynamaktadır. Köpekler çoğu kez çevrelerini koku alma duyusu ile algılamaktadırlar. Koku alma duyusunun hassasiyeti köpek ırklarına göre değişmektedir. Köpekler Nasıl Koklar? dersinde, köpeklerin koklama duyusu ve koklama duyusunun alt yapısında neler olduğu anlatılmaktadır.

50

Uygulama - Yürüyüş I

Bu dersimizde, uygulamalı olarak ekipman tanıtımı, ödüllendirme ve yürüyüşe başlama egzersizleri anlatılmaktadır.

51

Uygulama - Yürüyüş II

Bu dersimizde, dürtme, ödüllendirme ve yürüyüş egzersizlerin uygulamaları püf noktalarıyla birlikte gösterilmektedir.

52

Uygulama - Yürüyüş ve Oturma

Bu dersimizde; köpeğimizde itaat eğitimi için önemli olan düzeltme, ödüllendirme ve oturma başlangıcı anlatılmaktadır.

53

Uygulama - Otur

Bu dersimizde, ödüllü ve ödülsüz tüm egzersizlerin tekrarı yapılmaktadır.

54

Uygulama - Oturma ve Focus

Bu dersimizde, ödüllü ve ödülsüz otur ve bak komutlarının çalışması yapılmaktadır.

55

Uygulama - Yat ve Bekle I

Bu dersimizde; yat ve bekle komutlarının öğretilmesi, 15 adıma kadar beklemenin ilerletilmesi anlatılmaktadır.

56

Uygulama - Yat ve Bekle II

Bu dersimizde, buraya kadar öğretilen tüm komutların (egzersizlerin) farklı bir köpekle tekrarı yapılmaktadır.

57

Uygulama - Kalk ve Öl

Bu dersimizde, Şanlı ile birlikte tüm komutların üzerine kalk ve öl komutunun eklenmesiyle devam edilmektedir.

58

Uygulama - Korkan Köpekle İtaat Çalışması I

Bu dersimizde, korkan ve kaçan bir köpekle yürüyüş, otur ve yat komutlarının başlangıç çalışması yapılmaktadır.

59

Uygulama - Korkan Köpekle İtaat Çalışması II

Bu dersimizde, korkan ve kaçan bir köpekle yürüyüş, otur ve yat komutlarının çalışılmasına devam edilmektedir.

60

Uygulama - Minyatür Köpeklerde Disiplin ve İtaat Çalışması

Bu dersimizde; Shi-tzu cinsi minyatür köpekle bu derse kadar olan tüm komutların öğretilmesi çalışması yapılmaktadır.

61

Uygulama - Tasmasız Yürüyüş

Bu dersimizde, Şanlı ile tasmasız (ileri itaat) egzersizlerine başlangıç çalışması yapılmaktadır.

62

Uygulama - Tanışma ve Sosyalizasyon

Bu dersimizde; Şanlı ve Mavi’nin ilk tanışmaları ve sosyalleşmelerine yer verilmektedir.

63

Uygulama - Farklı Bir Yavruyla Disiplin Çalışması

Bu dersimizde, Maya isimli malinois cinsi bir köpekle itaat ve disiplin egzersizleri çalışmasının nasıl yapılması gerektiği anlatılmaktadır.

64

Uygulama - Alan Kısıtlama

Bu dersimizde, box ve alan kısıtlama uygulamalarının nasıl yapılması gerektiği anlatılmaktadır.

65

Köpek Besleme

Bu dersimizde, köpek beslemede çiğ mamanın yeri ve önemi (barf ve kuru mama farklılıkları) anlatılmaktadır.

66

Sıkça Sorulan Sorular

Bu dersimizde, köpek sahiplerinin sıkça sorduğu soruların cevapları verilmektedir.

67

Uygulama - İri Irk Köpeklerle İtaat ve Komut Çalışmaları

Bu dersimizde, kangal gibi ırklarda yapılan eğitim egzersizlerine örnekler verilmektedir.

68

Uygulama - Köpek Seçimi ve Karakter Tahlili

Bu dersimizde, köpek seçerken yapılan hatalar ve köpeklerimizin karakter analizinin yapılması anlatılmaktadır.

69

Uygulama - Keyifli Numaralar

Bu dersimizde; Mavi ile havla, konuş, don, bacak arasından geç gibi komutların öğretilmesi anlatılmaktadır.

Başa Dön

Dokümanlar