Bilginet Akademi
logo

MASAL TERAPİSİ Eğitimi

Çocuklar masallar ile sınırların olmadığı bir evren yaratır. Çocukların yarattığı evrene misafir olurken, yaşadıkları zorluklar ise Masal Terapisi ile çözüme kavuşur.

21 VİDEO || Ömür boyu erişim

1

Masalların Sihri ve Masal Nedir?

Masalların Sihri dersinde; Masal Literatürü ve Masalın Tanımlamaları konularını içermektedir.

2

Masal Türünün Özellikleri

Masal Türünün Özellikleri dersinde; Masalın Özellikleri, Türleri, Masalların Planları ve Masalların Yapısı konularını içermektedir.

3

Masal ve Masalcı

Masal ve Masalcı dersinde; Masal ve Masalcı’nın Tanımlamaları, Masalın Kaynağı, Masal Türleri, Masallardaki Semboller, Çocuk Edebiyatı ve Ürünlerinin Amacı, Önemi, Niteliği, Masalların Önemli Temsilcileri ve Bu Temsilcilerin Eserleri konularını içermektedir.

4

Günümüz Çocuklarının Masalları

Günümüz Çocuklarının Masalları dersinde; Günümüz Çocuklarının Masalları ve Masal Okumanın Önemi konularını içermektedir.

5

Masal Terapisi Nedir?

Masal Terapisi Nedir? dersinde; Masal Terapisi Tanımlamaları, Masal Terapisinin Kullanım Amaçları ve Masal Terapisinin Amacı konularını içermektedir.

6

Masal Terapisti Kimdir?

Masal Terapisti Kimdir? dersinde; Masal Terapisti Tanımlamaları, Masal Terapisinin Kimlere Uygulandığı, Çocuk ve Masal Arasındaki Bağ, Masalın Çocuk Gelişimine Etkisi, Masalın İnsanlar Üzerindeki Etkisi ve Masalın Terapötik Etkisi konularını içermektedir.

7

Masalların Eğiticiliği ve Faydaları

Masalların Eğiticiliği ve Faydaları dersinde; Masalların Çocuklara Yararları, Yetişkinlere Yararları, Zararları ve İdeal Olan İnsani Simgeler konularını içermektedir.

8

Masal Terapi Evreleri

Masal Terapi Evreleri dersinde; Terapi Evreleri, Masalların Yaşlara Göre Etkileri, Çocuğun Yaşına Uygun Masal Seçimi, Masalların Çocuklar Üzerine Etkileri ve Masalların Çocuğun Gelişimine Etkisi konularını içermektedir.

9

Gelişim Dönemlerindeki Problemlerle Başa Çıkmada Masalın Yeri

Gelişim Dönemlerindeki Problemlerle Başa Çıkmada Masalın Yeri dersinde; Gelişim Dönemlerindeki Problemlerle Başa Çıkmada Masalın Yeri, İçsel Kaynakların Kullanılmasında Masalın Yeri, Kaygı ve Korkuyla Başa Çıkmada Masalın Yeri, Duygu Durumu Düzenlemede Masalın Yeri ve Mentalizasyon Süresince Masalın Yeri konularını içermektedir.

10

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu dersinde; Travma ve Travma Sonrasında Stres Bozukluğu Belirtileri ve Bu Belirtileri Tedavi Eden Hikayeler konularını içermektedir.

11

Çocuk İstismarı Belirtilerini Tedavi Eden Öyküler

Çocuk İstismarı Belirtilerini Tedavi Eden Öyküler dersinde; Sağlıklı Duygusal Tepki, Düşünce, Algı, İnanç, Benlik ve Sosyal Becerileri Geliştiren Öyküler, Travmatik Deneyim veya İstismarın Açığa Çıkmasına Yardım Eden Öyküler, Kabusları Azaltan Öyküler ve Ölüm, Kayıp İçin Yardımcı Öyküler konularını içermektedir.

12

Evlat Edinme, Aile ve Boşanma İle İlgili Sorunlara Yardımcı Öyküler

Evlat edinme, Aile ve Boşanma İle İlgili Sorunlara Yardımcı Öyküler dersinde; Evlat edinme, Aile ve Boşanma İle İlgili Sorunlara Yardımcı Öyküler, Okul Sorunlarıyla İlgili Öyküler, Masal Terapisinde Yer Verilen Konular, Çocuğun Nasıl Faydalandığı, Masal Terapisinin İşlevleri ve Süreci konularını içermektedir.

13

Masal Anlatıcılığı ve Sanatı

Masal Anlatıcılığı ve Sanatı dersinde, Masal Anlatıcılığı Tanımlamaları, 0-6 Yaş Grubuna Masal Anlatımı, İnteraktif Anlatım, Masala Hazırlık, Sesler, Tekrar Ritimler, Duygular, Sorular ve Beden Dili konularını içermektedir.

14

Merak Ettiklerimiz

Merak Ettiklerimiz dersinde; Nasıl Masal Okumalı ve Anlatılmalı, Çocuğun Masalı Dinlemeye Başlamadığı Zaman, Masallardaki Korku Öğeleri, Sabırsız, Hareketli Çocuklara Masal Anlatımı, Engelli Çocuklara Masal Anlatımı, Duygu Dilini Kullanmak, Verilmek İstenen Mesajı Masal İle Vermek, Masal Anlatıcısının Ses Tonlaması İçin 6 Yol ve Masal Anlatmanın İncelikleri konularını içermektedir.

15

Masal İçin Ortam Hazırlama

Masal İçin Ortam Hazırlama dersinde; Mekan Oluşturma, Zaman Kavramı, Bedeni Hazırlama, Güvende Hissetme, Kriz Yönetimi, Birlikte Hareket Etme, Umut Verme, 5 Duyunun Aktivasyonu ve Merak Uyandırma konularını içermektedir.

16

Masal ile İlgili Araştırmalar

Masal İle İlgili Araştırmaları dersinde; Çocuk İstismarında Masalların Terapötik Kullanımı, Masalların Çocuk Gelişimine Etkilerinin Öğretmen Görüşleri Açısından İncelenmesi, Peri Masalları ve Çizgi Animasyon Filmlerindeki Zihin Durumlarının İncelenmesi, Çocuk Cinsel İstismarında Masalların Terapötik Kullanımı ve Masalların Çocuklarla Terapötik Kullanımı konularını içermektedir.

17

Masal Terapisi Seans Uygulaması - 1

Bu dersimizde; Masal Terapisi Seans Uygulamasını işleyeceğiz

18

Masal Terapisi Seans Uygulaması - 2

Bu dersimizde; Masal Terapisi Seans Uygulamasına devam ediyoruz

19

Masal Terapisi - Materyal Uygulama 1

Bu dersimizde;Masal Terapisi Materyal Uygulaması işleyeceğiz

20

Masal Terapisi - Materyal Uygulama 2

Bu dersimizde;Masal Terapisi Materyal Uygulamasına devam ediyoruz

21

Masal Terapisi - Materyal Uygulama 3

Bu dersimizde;Masal Terapisi Materyal Uygulamasına devam ediyoruz

Başa Dön

Dokümanlar

logo

Masal Terapisi Eğitim Dokümanı