Bebek Spa ve Masajı Eğitimi

Sevilay Kurt

Bebek-Emzirme Hemşiresi

Hayata gözlerini yeni açmış bir bebekle kurulacak en iyi iletişim yolu dokunmaktır. Hayat dokunmakla başladığı gibi bilinçli, doğru dokunma ve suda dansla birlikte daha da güzelleşir. Siz de küçük dokunuşlar yaparak bebeklerin hayatlarını daha da güzelleştirebilirsiniz.

31 video eğitim
Image
Eğitim Tanıtım videosu
Ders Planı
 • Masajın Tarihçesi

  11:27

  Masajın, çok eski çağlara dayanan bir tarihçesi vardır. Çok eski çağlardan beri tedavi amaçlı kullanılan masaj, günümüzde hem yetişkin hem de bebekler için pek çok alanda kullanılıyor. Tarihçesini bildiğimiz bir tedavi şeklinin geleceğini daha iyi kavrayabiliriz. Bu nedenle eğitime başlarken ilk önce masajın tarihçesini öğreneceğiz.

 • Yenidoğan Özellikleri ve Refleksleri

  13:31

  Her yenidoğan birbirinden farklı ve özel olsa da onların da görünüş ve refleksif olarak ortak yanları vardır. Mesela vücut yapıları, bazı davranışları, belli bir döneme kadar var olan refleksleri ve daha pek çok şeyleri uzun bir süre birbirleriyle aynıdır. Bu dönemdeki ortak özelliklerini ve dikkat edilmesi gerekenleri en önemlisi de reflekslerini bu dersimizde öğreneceğiz.

 • Yenidoğan Kas ve İskelet Sistemi

  04:44

  Bir yenidoğandaki iskelet ve kas sistemiyle, bir yetişkindeki iskelet ve kas sistemi birbirinden farklıdır. Bebeğinizdeki kemik sayısı ile sizdeki kemik sayısı arasındaki farkı bilseniz çok şaşırırsınız. Bebeğimize ne zaman ve nasıl dokunacağımızı doğru bir şekilde öğrenebilmek için onların iskelet ve kas sistemlerini çok iyi bilmeliyiz.

 • Bebeklerin Davranış Durumu

  03:35

  Bu dersimizde, bebeklerin davranış durumlarının ayrıntıları anlatılmaktadır.

 • Bebeklerin Bağlanma ve Kaçınma Sinyalleri

  04:14

  Masaj bebeğe değil bebek ile birlikte yapılan bir eylemdir. Bu nedenle sadece önemli olan bebeğimize masaj yapmak değildir. Bebeğimizin masajı isteyip istemediği de oldukça önemlidir. Peki, bunu nasıl anlayacağız diye soruyorsanız bu sorunuzun cevabı bu dersimizde anlatılmaktadır.

 • Bebek Masajının Faydaları I

  25:16

  Bebek masajının saymakla bitmeyen faydaları vardır. Bu faydalara bu bölümde detaylıca değineceğiz. Ama en önemlisi bu faydaları sizler için tek tek açtık. Bizler sanıyoruz ki masaj sadece bebeğimize faydalıdır. Hayır, aslında hem yapan ebeveyne hem de yapılan bebeğimize çok faydası vardır. Yani bize, bebeğimize ve topluma nasıl faydalarının var olduğu bu dersimizde anlatılmaktadır.

 • Bebek Masajının Faydaları II

  15:15

  Bebek masajının faydaları bu dersimizde de anlatılmaya devam edilmektedir.

 • Dokunma Tipleri ve Bağlanma

  27:06

  Bebeğimize nasıl dokunduğumuz çok önemlidir. Her dokunuş ona keyif veriyor mu bunu bilmek ve ona göre dokunmak masajın temelini oluşturan bir davranıştır. Çünkü dokunma şeklimiz bebeğimiz ile aramızdaki bağlanma şeklimizi etkileyecektir. Bu dersimizde, dokunma tipleri ve bağlanmanın detaylarını öğreneceksiniz.

 • Bağlanmanın Öğeleri

  06:16

  Bağlanmanın pek çok öğesi vardır. Temas, koku, ağlama ve daha pek çok öğe. Tek tek incelediğimiz bu öğelerin masaj sırasında bize ve bebeğimize çok faydası olacaktır. Bu dersimizde, bağlanma öğelerinin ayrıntıları anlatılmaktadır.

 • Bebeğin Masaja Hazırlanması

  09:40

  Bebeğimizi masaja nasıl hazırlayacağız, en uygun zaman ne zaman, masaj ortamı nasıl olmalı, kullanacağınız masaj yağında nelere dikkat etmeliyiz, bebeğimizi masajla nasıl tanıştıracağız ve daha pek çok konuyu işleyeceğimiz bu dersimizde bebek masajına dair aklınızdaki tüm soruların cevapları anlatılmaktadır.

 • Hidroterapi ve Faydaları

  06:09

  Hidroterapi, suyla tedavi demektir. Hidroterapi, bebeğinizin zihinsel ve motor becerilerinin gelişmesini destekler, daha bilinçli ve kontrollü hareket etmesine yardımcı olur. Bu dersimizde, özellikle bebek spa merkezi açmayı düşünen bireyler için özel bilgiler anlatılmaktadır.

 • Refleksoloji ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  17:18

  Refleksoloji çağlar öncesinde olduğu gibi günümüzde de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hatta refleksolojinin yapılan çalışmalara göre bebeklerde yetişkinlerden çok daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu dersimizde, detaylı olarak refleksoloji, faydaları ve nereye dokunursak hangi organı uyarıyoruz bu başlıkların detayları anlatılmaktadır.

 • Uygulamalı Refleksoloji Masajı

  03:06

  Bu dersimizde, refleksoloji masajı uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

 • Kolik Bebek Masajı

  07:24

  Kolik çağımızın en önemli sorunlarından birisi pek çok ebeveyn kolik ile baş etmekte zorlanıyor. Nedeni belli olmayan bir durum olduğu için tedavisini de bulmak oldukça zordur. Bu dersimizde, kolik ve masajın detayları anlatılmaktadır.

 • Uygulamalı Kolik Bebek Masajı

  09:15

  Bu dersimizde, kolik masajını uygulamalı olarak bebeğe nasıl yapılması gerektiği anlatılmaktadır.

 • Prematüre Bebeklere Masaj

  24:11

  Prematüre bebekler bizim için özel bebeklerdir ve özel bebeklere dokunma şeklimiz elbette ki diğer bebeklerden farklı olmak zorundadır. Prematüre bebekleri ayrıca öğreneceğimiz bu bölümde hastanede prematüre bebeklere yapılan masajın ayrıntıları anlatılmaktadır.

 • Prematüre Bebeklere Evde Masaj

  05:58

  Bu dersimizde, prematüre bebeklere evde masaj yapmanın ayrıntıları anlatılmaktadır.

 • Bebek Masajıyla ilgili Yapılan Çalışmalar

  15:01

  Bu dersimizde, dünyada bebek masajı üzerine yapılmış pek çok çalışma anlatılmaktadır.

 • Tüm Vücut Masajı I

  20:25

  Bu dersimizde, bebeklere yapılan tüm vücut masajı uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

 • Tüm Vücut Masajı II

  08:27

  Bu dersimizde, bebeklere yapılan tüm vücut masajı uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

 • Bebek Spa Uygulama

  10:48

  Bebek spa merkezlerinde; hidroterapi, floting, suyun sıcaklığı, bebeğimizin suyu girme şekli hangi boyunluğu kullanacağımızı bilmek çok önemlidir. Bu dersimizde, bebek spasının ayrıntıları anlatılmaktadır.

 • Bebek Masajı

  09:08

  Bu dersimizde, bebek masajı uygulaması yer almaktadır.

 • Bebek Kundaklanması ve Sling

  04:15

  Bebek kundaklamak eski çağlardan beri yapılır. Günümüzde de kullanılmasına rağmen değişen durumlar olmuştur. Kundak yapmak bebek için oldukça faydalıdır. Bu dersimizde, kundak ve slingler ve dikkat edilmesi gerekenler anlatılmaktadır.

 • Bebek Masajı Alıştırma

  04:59

  Bu dersimizde, bebek masajına dair öğrendiğiniz her şey uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

 • Bebek Bakımına Dair İpuçları I

  18:57

  Bir yenidoğan, dünyaya geldikten sonra uzun bir süre bakıma ihtiyaç duyar. Bu süreç ebeveynlere zor gelebilir. Bu dersimizde, bebek bakımındaki önemli noktalar ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.

 • Bebek Bakımına Dair İpuçları II

  05:23

  Bu dersimizde, bebek bakımındaki önemli noktalar ve ayrıntıları anlatılmaya devam edilmektedir.

 • Bebek Bakımına Dair İpuçları III

  30:11

  Bu dersimizde, bebek bakımındaki önemli noktalar ve ayrıntıları anlatılmaya devam edilmektedir.

 • Bebek Bakımına Dair İpuçları IV

  22:35

  Bu dersimizde, bebek bakımındaki önemli noktalar ve ayrıntıları anlatılmaya devam edilmektedir.

 • Bebek Bakımına Dair İpuçları V

  15:16

  Bu dersimizde, bebek bakımındaki önemli noktalar ve ayrıntıları anlatılmaya devam edilmektedir.

 • Bebek Bakımına Dair İpuçları VI

  21:26

  Bu dersimizde, bebek bakımındaki önemli noktalar ve ayrıntıları anlatılmaya devam edilmektedir.

 • Bebek Bakımı Uygulama

  22:36

  Bu dersimizde, bebek bakımındaki önemli noktalar ve ayrıntıları uygulamayla anlatılmaktadır.

Hayata gözlerini yeni açmış bir bebekle kurulacak en iyi iletişim yolu dokunmaktır. Hayat dokunmakla başladığı gibi bilinçli, doğru dokunma ve suda dansla birlikte daha da güzelleşir. Siz de küçük dokunuşlar yaparak bebeklerin hayatlarını daha da güzelleştirebilirsiniz.

31 video eğitim

Sevilay Kurt

Bebek-Emzirme Hemşiresi


Bebek Spa ve Masajı Eğitimi'nde neler var?

Bilginet Akademi

31 modül

Bilginet Akademi

70 saat eğitim

Bebek Spa ve Masajı Eğitimi Nedir?

Dünyada birçok kültürde bebek masajı ve spa, duygusal ihtiyacı karşılamak, rahatlamayı sağlamak veya farklı rahatsızlıkları olan bebekler için kullanılan terapi yöntemlerindendir. Yapılan araştırmalar, bebeklerin ten temasına olan ihtiyacının, gıda ihtiyacın üstünde olduğunu göstermektedir.

Bebeklerin sağlıklı büyümesindeki temel noktalar sadece beslenme ve bakım değildir. Masajla, dokunma yoluyla bebeğin hem sakinleşmesi hem de fiziksel fonksiyonlarının gelişmesi sağlanmaktadır. Bebek bakımında uzmanların önerdiği ve üzerinde durduğu önemli noktalardan biri ten tene temastır. Doğru masaj teknikleriyle dokunmak ebeveynlerin bilmesi gerektiği konulardan biridir. Aynı zamanda anne ve bebek bağlanmasında da çok etkilidir.

Eğitim programımız; yenidoğan kas ve iskelet sistemi, dokunma tipleri, güvenli bağlanma, özel bebeklere masaj, masaj tipleri ve masaj uygulamalarının yanı sıra spa merkezi açmayı düşünen kişilere özel bebek spası uygulamalı ders içeriklerine sahiptir.

Bebek Spa ve Masajı Eğitimi; özellikle anneler ve babalar, bebek bakımını üstlenecek bakıcılar, doulalar, emzirme danışmanları ve spa merkezi açmayı düşünenlerin bebeklere daha sağlıklı dokunuşlar yapılabilmeleri için özel olarak hazırlanmıştır.

Nereden başlamak gerektiği noktasında emin değilseniz, sizlere bebek spa ve masaj   teknikleri, uygulamaları ve faydaları hakkında kapsamlı bir rehber hazırladık. 

Bebek masajları ve spası hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrendiğinizde, ebeveynler bebekleriyle bağını sağlıklı bir şekilde geliştirecek, aynı zamanda bebeklerin sonraki hayatında da mutlu, sağlıklı ve özgüveni yüksek olmasını sağlayabileceksiniz.

Daha Fazla

Bebek Spa ve Masajı Eğitiminin Amacı Nedir?

Bebeklere nasıl ve ne zaman dokunacağınızı bilmek, sinyallerini anlamak, ebeveynle olan bağını güçlendirmek ve ortak bir dilde buluşmak çok önemlidir.

Bebek Spa ve Masajı eğitim içeriğinde; bebeğin fizyolojik, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimi gibi sağlık ve refah faydalarını düşünen görüş hakimdir.

Eğitim programında; bireylerin güvenli bir şekilde bebeklere spa ve masaj uygulamak için ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerileri geliştirmek amaç edinilmiş, profesyonel eğitim arayışında olan bireyler için özel olarak hazırlanmıştır.

Daha Fazla

Hayat Dokunmakla Başlar.

Bebeklerin sağlıklı büyümelerinde en büyük yardımcınız bilinçli dokunma yani masajdır. Bebeğinizle veya yaptığınız işte bebeklerle olan iletişiminizi artırmak ve onlara daha sağlıklı dokunmak istiyorsanız uluslararası geçerli ve üniversite onaylı Bebek Spa ve Masajı eğitimine hemen şimdi başvurabilirsiniz.

Daha Fazla
Bebek Spa ve Masajı Eğitimi

Bebek Spa ve Masajı Eğitimi Kursiyerlere Ne Sağlar?

• Masajın dünden günümüze kadar tarihi hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

• Bebek masajının hem ebeveyn hem de bebek üzerinde sayısız pozitif etkisi vardır.  Bebek Spa ve Masajı Eğitimiyle bebeğe nasıl dokunmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

• Bebeğinizin fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimini desteklemeyi ebeveyn olarak öğreneceksiniz.

• Bebeğin; gaz sancısı, kolit, kabızlık gibi sorunlarını özel masajlarla çözebileceksiniz.

• Prematüre olarak doğmuş bebeklere özel masaj teknikleri uygulayabileceksiniz.

• Hidroterapinin bebeklere nasıl yapılması gerektiği ve püf noktalarını öğreneceksiniz.

• Refleksoloji masajının nasıl uygulanması gerektiği hakkında kapsamlı bilgiye sahip olacaksınız.

• Vücuttaki tüm masaj noktalarını hakkında uygulamalı ve derinlemesine bilgiye sahip olacaksınız.

• Bebek masajında kullanılan yağlar ve yağların özellikleri hakkında birçok püf noktayı bileceksiniz.

• Floatingin bebekler için yararı ve nasıl yapılması gerektiğini aşamalı olarak öğrenecek bebek spa merkezi açmak için gerekli bilgiye sahip olacaksınız.

• Floating sonrası dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılarıyla öğreneceksiniz.

• Bebek spa ve masaj merkezi açmak isteyen ebeveynlerle kurulan ilişkide nelere dikkat etmeniz gerekenler hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olacaksınız.

• Eğitim programına katılmak için 18 yaş ve üzeri olmak gerekmektedir.

Bebek Spa ve Masajı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Spa merkezi ve masaj alanı açmak isteyenler, doğum ve emzirme danışmanları meslek grupları farketmeden bu eğitimi alabilirler. Kısacası bebeği olan, bebekle ilgili bir iş yapan herkes bu eğitimden faydalanabilir.

 

Yasal Düzenlemeler

Güncel bilgiler ve veriler takip edilir.

Sertifika Revizyonu Hakkında: Eğitimin yeni revizyonu geldiğinde güncelleme yapılmamaktadır. Revizyon için tekrar başvuru gerekir. 

Eğitimin Yapılacağı Yer (Süpervizyon): İstanbul Kent Üniversitesi (KÜYEM)

Süpervizyon: 1 Gün  (8 Saat)

Canlı Yayın: 12 Saat (12 Canlı Yayın)

Eğitim Saati: 70 Saat

Video Saati: 3 Saat 32 Dakika

Eğitmen Adı: Sevilay Kurt

Eğitim Dili: Türkçe

Modül Sayısı: 31 Modül

 

 

Daha Fazla
trainer
Eğitmen
Sevilay Kurt

Bebek-Emzirme Hemşiresi

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulundan 2012 yılında mezun oldu. 2012 yılından bu yana Ege Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bebek-emzirme hemşiresi olarak çalışmaktadır.

Meslek hayatının 4,5 yılını acil servis hemşiresi olarak geçirdiği dönem içinde 2 yıl boyunca öğrenci koçluğu yapmış, sayısız öğrenci yetiştirmiş ve bu mentörlük sürecini Torino’da sunmuştur. Bunun yanı sıra 8. European Congress on Emergency Medicine, Amsterdam’da (EuSEM 2014) Acil Servis Çalışanlarında Tükenmişlik ve Kuruma Bağlılık üzerine sözel bildiri sunmuştur.

Başkent Üniversitesinden Doğum Koçluğu Eğitimi, Dokuz Eylül Üniversitesi  ve Temas Derneğinden Emzirme Danışmanlığı Eğitimi, IBCLC’den Farkındalıkla Emzirme Eğitimi, İzmir Etkin İnsan Akademi’den Hamile Yogası, Tılsım Okay Akademi’den Hamile Pilatesi Eğitimi, IAIM Derneğinden ve Almanya'daki özel bir kurumdan Bebek Masajı eğitimi aldı. Bunların yanı sıra aile danışmanlığı ve cinsel terapistlik eğitimleri de mevcuttur.

2017 yılından itibaren aktif olarak doulalık, emzirme danışmanlığı ve bebek masajı eğitmeni olarak birebir ve yüz yüze eğitimler vermektedir. Aynı zamanda anne adaylarına hamile yogası ve hamile pilatesi eğitimi vermektedir.

Türkiye’nin yanı sıra Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs, Almanya, Hollanda ve daha pek çok ülkeden aileye yüz yüze uygulamalı ve çevrimiçi eğitimler vermektedir.

Kurt’un verdiği diğer eğitimler arasında, ebeveyn adayı gruplarına doğuma hazırlık eğitimleri, emzirme ve bebek bakımı eğitimleri, bebek masajı eğitimleri, bebeklerde ve çocuklarda temel ilkyardım eğitimi, ek gıdaya geçiş eğitimleri de vardır.  Ebeveynlerin istekleri doğrultusunda doğumlara katılmakta, doğum sonrası desteğe de hem hastane ortamında hem de ev ortamında devam etmektedir.

2018 yılından bu yana da profesyonel eğitmen olarak doula, emzirme danışmanı, bebek masajı, babyspa, ve bebek bakımı üzerine eğitimler vermektedir.


Örnek sertifikalar
logo
logo
Image
Image
Ömür Boyu Erişim

Eğitimlere ömür boyu erişmek için hemen bugün kaydolun. Mobil veya masaüstünde kendi hızınızda ve özgürce öğrenin.

Kursiyerlerimiz anlatıyor