Masal Terapisi Eğitimi

Hatice Sönmez

Uzman Klinik Psikolog

Çocuklar masallar ile sınırların olmadığı bir evren yaratır. Masal Terapisi Eğitimi ile çocukların yarattığı evrene misafir olurken, yaşadıkları zorlukları masal ile aşmasına yardımcı olur. İstanbul Ticaret Üniversitesi ve CPD onaylı Masal Terapisi Eğitimi video derslerine ve özel materyallere ömür boyu erişmek için bugün kaydolun. Mobil veya masaüstünde kendi hızınızda öğrenin.

21 video eğitim
Image
Eğitim Tanıtım videosu
Ders Planı
 • Masalların Sihri ve Masal Nedir?

  27:38

  Masalların Sihri dersinde; Masal Literatürü ve Masalın Tanımlamaları konularını içermektedir.

 • Masal Türünün Özellikleri

  13:59

  Masal Türünün Özellikleri dersinde; Masalın Özellikleri, Türleri, Masalların Planları ve Masalların Yapısı konularını içermektedir.

 • Masal ve Masalcı

  29:54

  Masal ve Masalcı dersinde; Masal ve Masalcı’nın Tanımlamaları, Masalın Kaynağı, Masal Türleri, Masallardaki Semboller, Çocuk Edebiyatı ve Ürünlerinin Amacı, Önemi, Niteliği, Masalların Önemli Temsilcileri ve Bu Temsilcilerin Eserleri konularını içermektedir.

 • Günümüz Çocuklarının Masalları

  26:15

  Günümüz Çocuklarının Masalları dersinde; Günümüz Çocuklarının Masalları ve Masal Okumanın Önemi konularını içermektedir.

 • Masal Terapisi Nedir?

  29:59

  Masal Terapisi Nedir? dersinde; Masal Terapisi Tanımlamaları, Masal Terapisinin Kullanım Amaçları ve Masal Terapisinin Amacı konularını içermektedir.

 • Masal Terapisti Kimdir?

  34:41

  Masal Terapisti Kimdir? dersinde; Masal Terapisti Tanımlamaları, Masal Terapisinin Kimlere Uygulandığı, Çocuk ve Masal Arasındaki Bağ, Masalın Çocuk Gelişimine Etkisi, Masalın İnsanlar Üzerindeki Etkisi ve Masalın Terapötik Etkisi konularını içermektedir.

 • Masalların Eğiticiliği ve Faydaları

  16:44

  Masalların Eğiticiliği ve Faydaları dersinde; Masalların Çocuklara Yararları, Yetişkinlere Yararları, Zararları ve İdeal Olan İnsani Simgeler konularını içermektedir.

 • Masal Terapi Evreleri

  43:39

  Masal Terapi Evreleri dersinde; Terapi Evreleri, Masalların Yaşlara Göre Etkileri, Çocuğun Yaşına Uygun Masal Seçimi, Masalların Çocuklar Üzerine Etkileri ve Masalların Çocuğun Gelişimine Etkisi konularını içermektedir.

 • Gelişim Dönemlerindeki Problemlerle Başa Çıkmada Masalın Yeri

  29:27

  Gelişim Dönemlerindeki Problemlerle Başa Çıkmada Masalın Yeri dersinde; Gelişim Dönemlerindeki Problemlerle Başa Çıkmada Masalın Yeri, İçsel Kaynakların Kullanılmasında Masalın Yeri, Kaygı ve Korkuyla Başa Çıkmada Masalın Yeri, Duygu Durumu Düzenlemede Masalın Yeri ve Mentalizasyon Süresince Masalın Yeri konularını içermektedir.

 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu

  27:33

  Travma Sonrası Stres Bozukluğu dersinde; Travma ve Travma Sonrasında Stres Bozukluğu Belirtileri ve Bu Belirtileri Tedavi Eden Hikayeler konularını içermektedir.

 • Çocuk İstismarı Belirtilerini Tedavi Eden Öyküler

  27:35

  Çocuk İstismarı Belirtilerini Tedavi Eden Öyküler dersinde; Sağlıklı Duygusal Tepki, Düşünce, Algı, İnanç, Benlik ve Sosyal Becerileri Geliştiren Öyküler, Travmatik Deneyim veya İstismarın Açığa Çıkmasına Yardım Eden Öyküler, Kabusları Azaltan Öyküler ve Ölüm, Kayıp İçin Yardımcı Öyküler konularını içermektedir.

 • Evlat Edinme, Aile ve Boşanma İle İlgili Sorunlara Yardımcı Öyküler

  21:05

  Evlat edinme, Aile ve Boşanma İle İlgili Sorunlara Yardımcı Öyküler dersinde; Evlat edinme, Aile ve Boşanma İle İlgili Sorunlara Yardımcı Öyküler, Okul Sorunlarıyla İlgili Öyküler, Masal Terapisinde Yer Verilen Konular, Çocuğun Nasıl Faydalandığı, Masal Terapisinin İşlevleri ve Süreci konularını içermektedir.

 • Masal Anlatıcılığı ve Sanatı

  22:41

  Masal Anlatıcılığı ve Sanatı dersinde, Masal Anlatıcılığı Tanımlamaları, 0-6 Yaş Grubuna Masal Anlatımı, İnteraktif Anlatım, Masala Hazırlık, Sesler, Tekrar Ritimler, Duygular, Sorular ve Beden Dili konularını içermektedir.

 • Merak Ettiklerimiz

  31:55

  Merak Ettiklerimiz dersinde; Nasıl Masal Okumalı ve Anlatılmalı, Çocuğun Masalı Dinlemeye Başlamadığı Zaman, Masallardaki Korku Öğeleri, Sabırsız, Hareketli Çocuklara Masal Anlatımı, Engelli Çocuklara Masal Anlatımı, Duygu Dilini Kullanmak, Verilmek İstenen Mesajı Masal İle Vermek, Masal Anlatıcısının Ses Tonlaması İçin 6 Yol ve Masal Anlatmanın İncelikleri konularını içermektedir.

 • Masal İçin Ortam Hazırlama

  20:12

  Masal İçin Ortam Hazırlama dersinde; Mekan Oluşturma, Zaman Kavramı, Bedeni Hazırlama, Güvende Hissetme, Kriz Yönetimi, Birlikte Hareket Etme, Umut Verme, 5 Duyunun Aktivasyonu ve Merak Uyandırma konularını içermektedir.

 • Masal ile İlgili Araştırmalar

  23:36

  Masal İle İlgili Araştırmaları dersinde; Çocuk İstismarında Masalların Terapötik Kullanımı, Masalların Çocuk Gelişimine Etkilerinin Öğretmen Görüşleri Açısından İncelenmesi, Peri Masalları ve Çizgi Animasyon Filmlerindeki Zihin Durumlarının İncelenmesi, Çocuk Cinsel İstismarında Masalların Terapötik Kullanımı ve Masalların Çocuklarla Terapötik Kullanımı konularını içermektedir.

 • Masal Terapisi Seans Uygulaması - 1

  26:32

  Bu dersimizde; Masal Terapisi Seans Uygulamasını işleyeceğiz

 • Masal Terapisi Seans Uygulaması - 2

  13:14

  Bu dersimizde; Masal Terapisi Seans Uygulamasına devam ediyoruz

 • Masal Terapisi - Materyal Uygulama 1

  37:18

  Bu dersimizde;Masal Terapisi Materyal Uygulaması işleyeceğiz

 • Masal Terapisi - Materyal Uygulama 2

  23:21

  Bu dersimizde;Masal Terapisi Materyal Uygulamasına devam ediyoruz

 • Masal Terapisi - Materyal Uygulama 3

  37:57

  Bu dersimizde;Masal Terapisi Materyal Uygulamasına devam ediyoruz

Çocuklar masallar ile sınırların olmadığı bir evren yaratır. Masal Terapisi Eğitimi ile çocukların yarattığı evrene misafir olurken, yaşadıkları zorlukları masal ile aşmasına yardımcı olur. İstanbul Ticaret Üniversitesi ve CPD onaylı Masal Terapisi Eğitimi video derslerine ve özel materyallere ömür boyu erişmek için bugün kaydolun. Mobil veya masaüstünde kendi hızınızda öğrenin.

21 video eğitim

Hatice Sönmez

Uzman Klinik Psikolog


Masal Terapisi Eğitimi'nde neler var?

Bilginet Akademi

21 modül

Bilginet Akademi

91 saat eğitim

Masal Terapisi Eğitimi Nedir?

Masal Terapisi Eğitimi, çocuklar ve yetişkinler için terapötik amaç için kullanılan bir yöntemdir. Masal Terapisi diğer psikolojik tekniklerin işe yaramayacağı yerlerde yardımcı olur; olaylar ve karşılıklı ilişkiler felsefesi alanı ile ilgilidir.

Masal Terapisi; eğitim, davranış düzeltme, yetiştirme ve karakterlerinin gelişimi, problemlerin kaynağını bulmak için çocuk masallarının kaynaklarını ve içeriğini kullanan bir psikoloji yönüdür.

Çocukların yetişkinler gibi kendilerini ifade etmeleri kolay değildir. Masal Terapisi ile çocuklar kelimeleri kullanmak yerine masal ve materyalleri aracılığıyla, kendini ifade edebilmeyi, günlük yaşamında baş edemediği problemleri çözebilmeyi ve olumsuz davranışlarını değiştirebilmeyi öğrenir. Masal Terapisi eğitiminde deneyimsel yöntemler ve bilişsel terapi teknikleri kullanılır. Çocuklarla yeniden masal yazma, teröpatik dille yazılmış masalları okuduktan sonra devamında analizler yapma ve bilinen masalları değiştirerek yeni masallar oluşturma vb. çalışmalardan oluşur.

Masal Terapisi eğitiminde yaş gruplarına uygun masal seçimini ve masalı çocuk ve yetişkinlerin gelişimsel özelliklerine uygun olarak anlatmayı öğreneceğiz. Masal Terapisi eğitiminde daha zengin masal saatleri için oyunlar ve ritüeller ile desteklemeyi deneyeceğiz.

Daha Fazla

Masal Terapisinin Amacı Nedir?

Masal Terapisi sadece bir çocuğa masal okuma değildir. Masal terapisinin amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamak, masal terapisi teknikleriyle çocuklar duygularını tecrübe edebilmesini ve onları ifade edebilmesine öğrenir.  Masal Terapisi eğitiminde belirlenen diğer amaçlar; çocuğun empati duygusunu ve insanların düşünce ve duygularına karşı saygılı olmayı geliştirme, aile ile olan ilişkilerini geliştirme, kendine olan saygısını ve güvenini geliştirirken yeteneklerini de anlamasını sağlamaktır.

Daha Fazla

Masal Terapisinin Önemi

Masal terapisi ile çocuklar kelimeleri kullanmak yerine masal ve materyalleri aracılığıyla, kendini ifade edebilmeyi, günlük yaşamında baş edemediği problemleri çözebilmeyi ve olumsuz davranışlarını değiştirebilmeyi öğrenir. Terapi için kullanılan bir yöntemdir.

Daha Fazla
Masal Terapisi Eğitimi

Masal Terapisinin Faydaları Nelerdir?

•Çocuklarla yeniden masallar yazma, yazılmış masalları okuduktan sonra analizler yapma, bilinen masalları değiştirerek yeni masallar oluşturma gibi konularda farklı çalışma şekillerini öğrenmenizi sağlayacaktır.

•Masal seçmenin önemini kavrayacaksınız. Hangi yaş aralığına hangi masal okunmalı ve hangi davranışa yönelik hangi masal okunmalı gibi konularda kendinizi geliştirmenizi ve bilinçlenmenizi sağlayacaktır.

•Tüm bunlarla birlikte çocuklarda gelişen değişimleri analiz edebileceksiniz.

•Çocuklar duygularını tecrübe edinmeyi, onları ifade etmeyi ve zorlukların üstesinden gelebilmeyi öğrenir.

 •Çocukların empati duygusu gelişir ve insanların düşünce ve duygularına saygılı olmayı öğrenir.

•Yeni sosyal yetenekler ve aileyle olan ilişkilerini geliştirmeyi öğrenir.

•Masal Terapisi, kendine olan saygısını ve güvenini geliştirirken yeteneklerini de anlamasını sağlar. Masalın, çocuk gelişiminde birçok önemli ve değerli katkıları vardır.

•Masal anlatımı esnasında bir yandan anlatan kişi ile çocuk arasında iletişim kurulurken diğer yandan da çocuğun bütün zihinsel faaliyetleri harekete geçer. Okuduğu veya dinlediği masallardaki karakterler hakkında hayaller kuran çocuk, olayların gelişimine göre iyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı ayırt etmeyi öğrenir.

Masal Terapisi Eğitim programında; psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler uzmanlık alanlarından mezun olan katılımcılara Masal Terapisi Uygulayıcı Sertifikası, diğer mezuniyet ve meslek gruplarına Masal Terapisi Sertifikası verilmektedir.

Masal Terapisi Eğitimi ve eğitimin sonunda alınan sertifikalar kimseye terapi yapma yetkisi vermemektedir. Terapi yapmak belirli mezuniyetler ve diplomalar gerektirir. Klinik açmak ve terapi uygulamak her bireyin alanına girmemekle birlikte, tek bir sertifika ile mümkün olmamaktadır.

Daha Fazla
trainer
Eğitmen
Hatice Sönmez

Uzman Klinik Psikolog

Lisans eğitimini, tam burslu olarak İstanbul Bilim Üniversitesi psikoloji bölümünde bölüm ikincisi olarak tamamlamıştır. Lisans eğitimi sürecinde Burdur Devlet Hastanesi Psikiyatri servisi ve polikliniğinde, Florence Nightingale Hastanesi Spina Bifida ve Down Sendromlular kliniğinde  aynı zamanda Özel Ümit Eğitim Kurumları ve Rehabilitasyon Merkezinde staj yaptı.

Mareşal Fevzi Çakmak Pakmaya İlköğretim okulunun anaokulu bölümünde dönem stajını tamamladı. Lisans eğitimini tamamlama projesi ‘Beden Kitle Endeksinin Benlik Saygısı ve Depresyon Üzerine Etkisi’dir.

Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisansı programına devam etti. Yüksek lisans süresince NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesinde staj yaptı. Yüksek lisans bitirme tezinin konusu: ‘Çalışma Yaşamındaki İş Stresinin Depresyon ve Benlik Saygısı ile ilişkisi: Okul öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Lise Öğretmenleri Üzerine Bir Uygulama‘dır. Tez çalışmasını Burdur İlinde gerçekleştirdi. Bu esnada İstanbul Kültür Üniversitesinde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamladı. Kemal Hasoğlu Anadolu Lisesinde stajını yaptı. Yeni Levent Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde psikolog olarak çalıştı. Antalya Lara Bilfen Anaokulunda 3-6 yaş arası öğrencilerin rehberlik çalışmalarını yürüterek iki yıl görev yaptı. Psikolojik danışmanlık ve eğitim hizmetlerinin etik prensiplerini gözeterek, alandaki bilimsel verilere dayalı yöntemler ışığında, hizmet verdiği birey ve kurumların ihtiyaçlarını temel alarak alandaki gelişmeleri yakından takip etmektedir.

2018 yılı itibari ile Hatice Sönmez Psikolojik Danışmanlık Merkezinde hizmet vermeye başlamış bulunuyor.

Katıldığı Kongre, Seminer ve Almış Olduğu Eğitimler:

Oyun Terapisi, Masal Terapisi ve Çocuklarla Bilişsel Davranışçı Terapi Çocuk Testleri Eğitimi (Arzu Listesi, Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE), Frankfurter Dikkat Testi, Beier Cümle Tamamlama Testi, D2 Dikkat Testi, Louısa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi, Burdon Dikkat Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Cattel 2-A Zeka Testi, Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Sınav Kaygısı Ölçeği, Raven Progresif Matrisler Testi) Bilgelik Enstitüsü- Gizem Berikan Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi Poem ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği – Prof. Dr. Hakan TÜRKÇAPAR Çocuk ve Adolesanlarda Bilişsel Davranışçı Terapi, Post Travmatik Stres Bozukluğu ve Tedavisi Poem ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği-Yard. Doç. Vahdet GÖRMEZ, Doç. Dr. Levent SÜTÇİGİL Rorschach Testi – Tevfika İKİZ Anaokulu Sürecinde Okula Adaptasyon, Eğitim ve Öğretimi Etkileyen Faktörler ve Yönetimi - Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Çiğdem ERGÜL Bir İnsan Çiz, Ağaç Çiz, Aile Çizim Eğitimi – Uzm. Psk. Funda AKKAPULU İntihar ve İntiharın Önlenmesi - Özel Amerikan Robert Lisesi İstanbul Psikanaliz Derneği Depresyon ve Vaka Analizi Zirveleri Mesleğe Hazırlık Staj Programı – Bepositive Psikolojik Danışmanlık Merkezi İstanbul Bilim Üniversitesi Psikolojik Testler ve Psikoteknik Uygulamalar İletişim ve Beden Dili Teknikleri – İnci Güngörür Beta Eğitim ve Danışmanlık Aşkın Nöral Temelleri - Prof. Dr. Öget Öktem Mobbing - Prof. Dr. Pınar Tınaz.


Örnek sertifikalar
logo
logo
Image
Image
Ömür Boyu Erişim

Eğitimlere ömür boyu erişmek için hemen bugün kaydolun. Mobil veya masaüstünde kendi hızınızda ve özgürce öğrenin.